Strict Standards: Non-static method HijriCalendar::GregorianToHijri() should not be called statically in /home/iranshnm/public_html/engine/classes/ghamari.php on line 54 Strict Standards: Non-static method HijriCalendar::JDToHijri() should not be called statically in /home/iranshnm/public_html/engine/classes/ghamari.php on line 20 Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/iranshnm/public_html/engine/classes/mysqli.class.php on line 151 Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/iranshnm/public_html/engine/classes/mysqli.class.php on line 151 Strict Standards: Non-static method HijriCalendar::monthName() should not be called statically in /home/iranshnm/public_html/engine/modules/calendar.php on line 168 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/iranshnm/public_html/engine/modules/show.short.php on line 149  پورتال سازمان منابع طبیعی و جنگلداری استان گیلان
 
 
 
  » تاریخ

چهارشنبه 04 مهر 1397
26 September 2018
15 محرم 1440  
 
 

چهارشنبه 04 مهر 1397    ::   15 محرم 1440

به پورتال سازمان منابع طبیعی و جنگلداری استان گیلان خوش آمدید» تاریخچه سازمانی


تشكيل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداری كشور
طی مصوبه شورايعالی اداری در 3 تير 1381 وظايف مربوط به آبخيزداری از وزارت جهاد كشاورزی منفك و به سازمان جنگل‌ها و مراتع كشور واگذار شد و عنوان اين سازمان به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداری تغيير يافت.تشكيل يگان حفاظت
در اجرای ماده 179 قانون برنامه سوم توسعه و موافقت ستاد كل نيروهای مسلح در بهمن 1382، يگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداری كشور با معرفی سرهنگ پاسدار تقی ايروانی به عنوان فرمانده يگان از زمستان 1384 آغاز بكار كرد. دستورالعمل تشكيل اين يگان بر مبنای پيشنهاد سازمان و نظرات ناجا و وزارت كشور در تاريخ 11/11/1382 مورد تصويب قرار گرفته بود.تاریخچه منابع طبیعی و جنگلبانی:

در نیمه دوم سال 1320 اداره کل کشاورزی به وزارت کشاورزی تبدیل شد و در سال 1321 اداره جنگلبانی به اداره کل جنگلها مبدل و در هر یک از مناطق شمال سازمان منطقه ای جنگلبانی که ریاست آن با رؤسای ادارات کشاورزی بود تشکیل شد ولی در بخشها شعب جنگلبانی مستقلاً انجام وظیفه می نمودند.

نهایتاً برای اینکه اقدامات مربوط به جنگلها روی موازین صحیحی باشد در سال 1321 نخستین قانون راجع به جنگلها مشتمل بر 18 ماده به تصویب مجلس شورای ملی رسید و آئین نامه راجع به آن در اوایل سال 1322 از تصویب هیئت وزیران گذاشت.

ضمناً چند پاسگاه بازرسی حمل چوب یکی در راه آهن و دیگری در کرج, سومی در رودهن حمل و نقل چوب را تحت کنترل قرار می داد. تا آخر سال 1327 که اداره کل جنگلها به موجب تصویب نامه شماره 20523 مورخ 1327/12/24 هیئت وزیران به بنگاه جنگلها تبدیل شد. چگونگی تأسیس سازمان و وظائف بنگاه جنگلها, 1329 - به موجب این سازمان بنگاه شامل چهار قسمت بود.

علاوه بر یک هیئت بازرسی مرکب از چند بازرس, دو مشاور حقوقی نیز که زیر نظر هیئت مدیره انجام وظیفه می نمودند در سازمان نواحی, قسمتی از جنگل که نگهبانی آن بعهدة یک جنگلبان واگذار شده بود اساس کار قرار گرفته و نام آن جنگلبانی گذارده شده بود.

در سال 1338 پس از تصویب قانون جنگلها و مراتع کشور مصوب تیر ماه همان سال به موجب تصویب نامه شماره 28500 مورخه 1338/11/21 بنگاه جنگلها به سازمان جنگلبانی ایران که در قانون مزبور پیش بینی شده بود و مبدل گردید و سازمان جدید با اختیاراتی که در قانون فوق الذکر پیش بینی نموده بود شروع بکار کرد. تشکیلات کامل سازمان مزبور در شهریور 1346 به تأیید سازمان امور اداری و استخدامی کشور رسید.

تشکیل وزارت منابع طبیعی در سال 1347 شامل حوزه وزارتی, حوزه معاونت فنی امور آبزیان و حیوانات وحشی, حوزه معاونت فنی جنگل, مرتع و خاک, حوزه معاونت اداری و حوزه معاونت طرحها و بررسی ها انجام پذیرفت.

وزارت منابع طبیعی از خارج از مرکز دارای 9 اداره کل منابع طبیعی تحت عناوین اداره کل منابع طبیعی ناحیه 1 تا 9 بوده که هر یک از ادارات کل 9 گانه مشتمل بر تعدادی سرپرستی منابع طبیعی بوده اند.

در تاریخ 1350/11/12 وزارت منابع طبیعی منحل گردید و پس از آن سازمان جنگلها و مراتع کشور بعنوان یک سازمان مستقل که رئیس آن تحت معاونت وزیر کشاورزی و منابع طبیعی قرار داشت تشکیل گردید.

تشکیلات ستادی سازمان جنگلها و مراتع کشور پس از انجام بررسی های لازم در اردیبهشت ماه سال 1351 و تشکیلات تفضیلی واحدهای خارج از مرکز در اسفند ماه سال 1351 به تصویب سازمان امور اداری و استخدامی کشور می رسد.

 
 
 
 
 
پایگاههای مرتبط با منابع طبیعی و معادن ایران:

» سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخيزداری كشور
» سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان
» استانداری استان گیلان
» وزارت جهاد کشاورزی
» سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران
» خانه معدن ایران
» پایگاه خبری و اطلاع رسانی معدن و توسعه
» پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور
» دانشگاه صنایع و معادن ایران
» وزارت صنایع و معادن
» وزارت اقتصاد و دارایی

 
 

 
Copyright @ 2010 Iran Shomal. | Powered By: IranWebService