Strict Standards: Non-static method HijriCalendar::GregorianToHijri() should not be called statically in /home/iranshnm/public_html/engine/classes/ghamari.php on line 54 Strict Standards: Non-static method HijriCalendar::JDToHijri() should not be called statically in /home/iranshnm/public_html/engine/classes/ghamari.php on line 20 Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/iranshnm/public_html/engine/classes/mysqli.class.php on line 151 Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/iranshnm/public_html/engine/classes/mysqli.class.php on line 151 Strict Standards: Non-static method HijriCalendar::monthName() should not be called statically in /home/iranshnm/public_html/engine/modules/calendar.php on line 168 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/iranshnm/public_html/engine/modules/show.short.php on line 149  پورتال سازمان منابع طبیعی و جنگلداری استان گیلان
 
 
 
  » تاریخ

سه شنبه 30 مرداد 1397
21 August 2018
9 ذی‌الحجه 1439  
 
 

سه شنبه 30 مرداد 1397    ::   9 ذی‌الحجه 1439

به پورتال سازمان منابع طبیعی و جنگلداری استان گیلان خوش آمدید» رسالت ملی در قبال حفظ منابع طبیعی


رسالت ملی در قبال حفظ منابع طبیعی:

منابع طبیعی از مواهب بی بدیل و بسیار ارزشمندی است که توسط خالق مطلق جهان هستی جهت بهره مندی موجودات و به ویژه انسان که اشرف مخلوقات است در زمین قرار گرفته است و جوامع بشری از ابتدای خلقت تاکنون از پتانسیل های این نعمت خداوندی بهره مند گردیده اند و مهمترین آن تولید اکسیژن پاک و تلطیف هوایی استکه بقاء و حیات ما وابستگی تام و تمام با آن دارد. این نعمت ها در کلام صریح قرآن کریم به انفال الهی تعبیر گردیده است و تعلق آن به خدا و رسول به صراحت اعلام شده است و همینطور در سیره نبوی و گفتار ائمه معصوم در رابطه با اهمیت حفظ و پاسداشت از آن بسیار گفته شده است و همین امر مسئولیت مسلمین را در این خصوص سنگین تر
می نماید و اهتمام چشمگیر ما را در راه صیانت و حفاظت از منابع طبیعی می طلبد.
بر همین اساس نیز رهبر فرزانه و آگاه ما نیز با دیدگاهی ویژه و حساسیتی شایسته به این مهم نگریسته و با توجه به لزوم پاسداری از آنچه از گذشتگان به عنوان منابع طبیعی به ودیعه در اختیار ما قرار گرفته است. با صدور فرمان مبنی بر تشکیل یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، اهداف عالیه خود را در جهت نگهداری از منابع طبیعی به بهترین وجه ممکن اعلام فرموده اند.

طبق رویکرد دولت محترم جمهوری اسلامی ایران ، پروژه‌های ملی منابع طبیعی با هدف صیانت فراگیر از جنگل، مرتع و طرح‌های منطقه‌ای جنگل‌کاری برای پدید آوردن فضاهای جدید رویشی، عملیات گسترده آبخیزداری به منظور حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع آب و خاک به ویژه در حوزه‌های بحرانی، استفاده بهتر از آب های سطحی و زیرزمینی و حفظ ذخایر ژنتیک و گونه های نادر و در حال انقراض گیاهی برای استمرار شادابی و پویایی عرصه های منابع طبیعی در سراسر کشور جریان دارد. مسلما در نیل به این اهداف ، مردم عزیز نیز نقش تعیین کننده ای دارند.


در ادامه تعدادی آیات در باب اهمیت حفاظت از منابع طبیعی و خدادادی بیان می کنیم:

اهمیت حفاظت و سیانت از منابع طبیعی:

» در باب حفاظت از منابع طبيعی

سوره انعام آيه 46: اوست خدايی كه درختان خودرو و برافراشته و ناخودرو را آفريد . . . اسراف نكنيد كه خداوند اسراف كاران را دوست نمی‌دارد.

سوره الحجر آيه 19: در زمين از هر چيز، موزون رويانديم.

رسول اكرم (ص): نزد من شكستن شاخه‌ای از درخت همچون شكستن بال فرشتگان است.

رسول اكرم (ص): هر كس درخت سدر را قطع كند، خداوند او را با سر در آتش جهنم خواهد انداخت.

امام علی (ع): پرهيز از قطع درختان سرسبز بر طول عمر انسان می‌افزايد.
 
 
 
 
پایگاههای مرتبط با منابع طبیعی و معادن ایران:

» سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخيزداری كشور
» سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان
» استانداری استان گیلان
» وزارت جهاد کشاورزی
» سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران
» خانه معدن ایران
» پایگاه خبری و اطلاع رسانی معدن و توسعه
» پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور
» دانشگاه صنایع و معادن ایران
» وزارت صنایع و معادن
» وزارت اقتصاد و دارایی

 
 

 
Copyright @ 2010 Iran Shomal. | Powered By: IranWebService